surprised-1184889_1280

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa to przypadłość, której powstanie z wysokim prawdopodobieństwem można połączyć z wykonywanym zawodem, która wynika z niekorzystnych czynników występujących w środowisku pracy albo w

typing-690856_1280

Kontrola w systemach teleinformatycznych

Nadzór nad treściami przeglądanymi przez pracowników w Internecie i całościowym korzystaniem z narzędzi pracy jest niestety konieczny. Najnowsze rozbudowane systemy informatyczne pozwalają na kontrolę nie

office-932926_1280

Wygoda w miejscu pracy

Nieważne, ile możesz przeznaczyć przestrzeni dla pracy – biurko z wygodnym krzesłem jest koniecznością. Powinny z niego zniknąć wszelkie niepotrzebne przedmioty. Taki biurowy minimalizm z

Urlop macierzyński

Przyszłe mamy powinny zapoznać się ze zmianami prawnymi dotyczącymi urlopu macierzyńskiego. Ostatnia nowelizacja poszerzyła krąg osób, którym przysługuje urlop macierzyński. Jaki jest czas trwania urlopu macierzyńskiego? Jaka jest różnica między urlopem macierzyńskim a rodzicielskim? Jaką wysokość ma wynagrodzenie w czasie trwania urlopu? Czy wyłacznie kobieta może uzyskać urlop macierzyński?

Urlop macierzyński to szczególny rodzaj urlopu pełnopłatnego z przeznaczeniem dla kobiet, które urodziły dziecko w trakcie zatrudnienia. To czas dla świeżo upieczonych mam, który pozwala na odzyskanie sił koniecznych do powrotu do pracy zawodowej oraz opiekę nad małym dzieckiem.

Przed nowelizacją ustawy Kodeks Pracy prawo do urlopu macierzyńskiego posiadały jedynie osoby zatrudnione na etacie i opłacające ubezpieczenie zdrowotne. Do grupy tej należały także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Długość urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni. W tym okresie rodzic otrzymuje pełną wartość dotychczasowego wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy z 2016 zlikwidowała dodatkowy urlop macierzyński, jednak nie oznacza to skrócenia okresu, jaki rodzic może spędzić z dzieckiem w domu – wraz w likwidacją ten instytucji wydłużono urlop rodzicielski, który może wynieść 32 lub 34 tygodnie – w zależności od liczny urodzonych dzieci. To oznacza, że łączny okres opieki nad dzieckiem wynosi 52 tygodnie. W tym okresie rodzicowi przysługuje 60% dotychczasowego wynagrodzenia. Co ważne, urlop rodzicielski nie musi odbywać się bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego – kobieta może się zdecydować na wzięcie urlopu do końca roku kalendarzowego, w którym jej dziecko ukończy sześć lat. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość podjęcia przez rodzica pracy na połowę etatu,a ta okoliczność z kolei może wydłużyć czas trwania urlopu do 64 lub 68 tygodni.

Czym jest urlop wychowawczy?

Z urlopu wychowawczego może skorzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka. Jest to najdłuższy wśród urlopów związanych z opieką nad dzieckiem – może trwać nawet 36 miesięcy, z czego jeden miesiąc przeznaczony jest dla drugiego rodzica. Co ważne, z urlopu można skorzystać jednokrotnie w całości lub w częściach, Z udogodnienia można korzystać do czasu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Wyjątkiem są rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy z urlopu wychowawczego mogą korzystać do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Po powrocie rodzica z urlopu macierzyńskiego pracodawca jest zobowiązany do przyjęcia go z powrotem. Prawo otacza kobiety po porodzie szczególną ochroną, a ustalenie powyższego obowiązku zapobiega sytuacji, w której kobieta po odbyciu urlopu zostałaby zwolniona.

Urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy przyznawany jest na wniosek zainteresowanej osoby. Warto pamiętać, że możliwe jest uzyskanie urlopu macierzyńskiego przez ojca pod warunkiem zrezygnowania z części urlopu przez kobietę. Urlop macierzyński dla ojca jest częścią urlopu przysługującego kobiecie i może trwać do 6 tygodni (wtedy kobiecie przysługuje 14 tygodni).

Polecamy również artykuł o motywacji pracowników http://korporacjonizm.com/jak-motywowac-pracownikow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *