surprised-1184889_1280

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa to przypadłość, której powstanie z wysokim prawdopodobieństwem można połączyć z wykonywanym zawodem, która wynika z niekorzystnych czynników występujących w środowisku pracy albo w

typing-690856_1280

Kontrola w systemach teleinformatycznych

Nadzór nad treściami przeglądanymi przez pracowników w Internecie i całościowym korzystaniem z narzędzi pracy jest niestety konieczny. Najnowsze rozbudowane systemy informatyczne pozwalają na kontrolę nie

office-932926_1280

Wygoda w miejscu pracy

Nieważne, ile możesz przeznaczyć przestrzeni dla pracy – biurko z wygodnym krzesłem jest koniecznością. Powinny z niego zniknąć wszelkie niepotrzebne przedmioty. Taki biurowy minimalizm z

Organizacja w miejscu pracy

Wizja poniedziałkowego poranka w szlafroku z kubkiem kakao i laptopem jest kusząca. Niestety, by praca zdalna była efektywna, miejsce pracy należy odpowiednio zorganizować.

Kluczową zasadą jest oddzielenie strefy odpoczynku od miejsca pracy. Taka strategia zapewni pewien psychiczny komfort pracującej osobie. Jej mózg nie będzie miał kłopotów z rozróżnieniem czasu relaksu i koncentracji od wysiłku. Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie szczegóły jak miejsce, w którym głównie spożywamy posiłki, może mieć znaczenie dla naszego „centrum dowodzenia”. Jeżeli zazwyczaj jemy w jednym miejscu, np. przy stoliku kuchennym, siadając przy nim w innym celu, możemy automatycznie poczuć głód. Podobnie w przypadku pracy – jak mózg może się w pełni skoncentrować w miejscu, w którym zazwyczaj odpoczywamy? Jeżeli jest to możliwe, przeznacz do pracy jeden pokój, niech stanie się Twoim gabinetem. W innym przypadku niech będzie to schludne biurko, a nie róg stołu, na którym znajduje się masa niepotrzebnych przedmiotów – rozpraszaczy.

Udowodnione naukowo zostało, że na poziom efektywności naszej pracy wpływ ma nasz wygląd. Nawet jeżeli nie wychodzisz do pracy, warto zadbać o to, byś czuł/a się dobrze nawet we własnych czterech ścianach. Zapomnij o powyciąganym, poplamionym dresie i koku w kształcie cebuli. Nie zostawiaj ładnych ubrań na szczególne okoliczności, poczuj się wyjątkowo nawet w zwyczajny dzień. Wystarczy wygodna koszula i jeansy, świeżo umyte włosy i delikatny makijaż. Nawet jeżeli wolisz zostać przy dresie, zadbaj o to, by był dopasowany do figury i w ulubionym kolorze. Takie niepozorne detale mogą wpłynąć na jakość Twojej pracy.

Mimo licznych plusów pracy w domu, osoby pracujące zdalnie mają nieco utrudnione zadanie. Z racji tego, że samodzielnie ustalają swój dzienny grafik zajęć, łatwo im wpadać w błędne koło pozostawiania realizacji zadań na później. Praca w domu wymaga szczególnej samodyscypliny, organizacji i szczegółowego planu. W mieszkaniu znajduje się wiele rozpraszaczy uwagi, poczynając od telewizora czy czekających na pracownika obowiązkach domowych. Kto przynajmniej raz w życiu spróbował pracy zdalnej ten wie, że nieodkurzony dywan czy niepozmywane naczynia mogą przypomnieć o sobie w najmniej oczekiwanym momencie pracy. Jak zapobiec odkładaniu zadań na później? Pomocne okażą się wszelkiego rodzaju kalendarze oraz przeczytanie poradnika dotyczącego zarządzaniu czasem. Kluczem do sukcesu jest sprawna organizacja, która umożliwia wykonywanie wielu zadań w krótkim czasie. Znaną metodą wykorzystywaną w tej materii jest sporządzenie planu, rozpiski, na którym umieszczamy cztery rodzaje zadań do realizacji: ważne dla nas i naszego rozwoju, lecz mniej pilne; ważne oraz pilne; nieważne, ale wymagające szybkiej realizacji oraz nieważne i nie wymagające pośpiechu. Każdy człowiek zmaga się z realizacją zadań z każdej grupy; niekiedy jesteśmy zmuszeni zrobić coś, co nie jest dla nas istotne ani przyjemne. Niestety zbliżający się deadline sprawia, że wzrasta w nas napięcie i stres. Plan w formie wizualnej pozwala spojrzeć na obowiązki z góry, z pewnej perspektywy. Mając przed oczami taką rozpiskę łatwo można ocenić, co należy wykonać bez zbędnej zwłoki, a jakie zadania mogą trochę poczekać.

Po skończonej pracy najchętniej wybieramy bierną formę odpoczynku; oglądanie ulubionego serialu lub drzemkę. Niestety spędzając dziennie minimum 8 godzin w pozycji siedzącej tracimy sprawność fizyczną, ponieważ nasze mięśnie odzwyczajają się od wysiłku. By zapobiec tej sytuacji wystarczy codziennie 30-60 minut ruchu. Spacer, jogging, joga, rower miejski lub siłownia – opcji jest naprawdę wiele, dlatego każdy pracownik może wybrać formę sportu odpowiednią dla siebie. Nie trzeba być mistrzem w danej dyscyplinie, chodzi wyłącznie o zabawę i zachowanie sprawności. Regularny wysiłek fizyczny pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji, zwiększa wydolność płuc oraz zapobiega powstawaniu chorób w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *