surprised-1184889_1280

Choroba zawodowa

Choroba zawodowa to przypadłość, której powstanie z wysokim prawdopodobieństwem można połączyć z wykonywanym zawodem, która wynika z niekorzystnych czynników występujących w środowisku pracy albo w

typing-690856_1280

Kontrola w systemach teleinformatycznych

Nadzór nad treściami przeglądanymi przez pracowników w Internecie i całościowym korzystaniem z narzędzi pracy jest niestety konieczny. Najnowsze rozbudowane systemy informatyczne pozwalają na kontrolę nie

office-932926_1280

Wygoda w miejscu pracy

Nieważne, ile możesz przeznaczyć przestrzeni dla pracy – biurko z wygodnym krzesłem jest koniecznością. Powinny z niego zniknąć wszelkie niepotrzebne przedmioty. Taki biurowy minimalizm z

Czynniki determinujące sukces w biznesie cz.1

Własny biznes to sposób na łatwy zarobek, rozwój własnych umiejętności i samorealizację. Rosnący poziom bezrobocia wpływa na wzrost przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, którzy jeszcze w czasie studiów podejmują pierwsze samodzielne kroki na rynku. Studenci zachęceni poradnikami wydawanymi przez osoby, które osiągnęły sukces zakładając firmę, sami decydują się na taki krok. Nie sposób zliczyć korzyści wypływających z samozatrudnienia. Osoba, która polega wyłącznie na sobie i własnych umiejętnościach, robi wszystko, by je udoskonalać. Sama decyduje o godzinach własnej pracy, sama wybiera doradców i ludzi, z którymi chce współpracować.

Niestety, własny biznes wiąże się z pewnym ryzykiem oraz ogromnym wkładem pracy, zwłaszcza na początku prowadzania działalności. Jak uniknąć rozczarowania? Jakie czynniki determinują sukces w biznesie? Od czego zależy powodzenie młodego przedsiębiorcy?

Po pierwsze: pomysł!

Młodzieńcze, jeszcze niezupełnie przemyślane pomysły na własną firmę mogą okazać się przydatną wskazówką, która wymaga jedynie dopracowania pewnych rozwiązań. Przypomnij sobie: o czym marzyłeś mając kilkanaście lat? O posiadania własnego warsztatu samochodowego? Butiku z ekskluzywnym obuwiem? A może chciałaś projektować ubrania? Nie ma pomysłów złych, są jedynie te nieprzemyślane. A zajmując się tym, co sprawia Tobie przyjemność, rozkręcanie biznesu stanie się dla Ciebie zabawą.

Po drugie: potrzeby konsumenta

Badania rynku i analiza aktualnych potrzeb konsumentów, do których chcemy dotrzeć, to bardzo ważny krok. Każdy rozpoczynający przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań: dla kogo przeznaczona jest oferta firmy? Gdzie szukać klientów? Jakie cechy charakteryzują potencjalnego klienta? Jak dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów? Kluczową kwestią jest lokalizacja firmy, która może znacząco utrudnić lub przyspieszyć rozwój firmy.

Inne potrzeby i oczekiwania posiadają mieszańcy dużych miast, inne charakteryzują ludzi zamieszkujących tereny wiejskie. Liczy się zamożność ludności na danym terenie, wykształcenie, nawyki żywieniowe, sposoby spędzania wolnego czasu. Te i inne okoliczności decydują o tym, czy dany biznes ma szansę rozwoju wśród społeczności X, Y lub Z.

Biznesplan

Pamiętasz swój pierwszy Biznesplan? W programach niektórych szkół średnich jest przewidziane tworzenie biznesplanu na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości lub ekonomii. Celem zamieszczenia tego punktu w edukacji młodzieży zapewne jest rozwinięcie w nich twórczego myślenia i pierwszych oznak przedsiębiorczości. Biznesplan to nic innego jak dokument oceniający opłacalność danego biznesu. Zwiera opis przyszłych zadań i celów wraz ze sposobem ich realizacji (w tym zdobycia środków finansowych). Nierzadko pełni funkcję załącznika do wniosku kredytowego – pożyczki udzielane na większe sumy z reguły wymagają przedstawienia szczegółowych założeń inwestycji. Biznesplan może zawierać elementy analizy rynkowej i analizy SWOT.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *